Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Statystyki dotyczące śmierci w wyniku palenia są szokujące! Coraz więcej kobiet sięga po papierosy! Dzieci w wieku 12-13 lat zaczynają palić!  Takie alarmujące stwierdzenia wypowiadane są przez specjalistów badających zjawisko nałogu papierosowego. 

.

Lekarz i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej - Konstanty Radziwiłł, uważa, że każde działanie na rzecz ograniczenia palenia papierosów wśród obywateli jest bardzo przydatne i pożądane.
- Z powodu palenia papierosów w Polsce umiera rocznie około 70 tysięcy osób, a w Unii Europejskiej około 700 tysięcy, na świecie są to miliony ludzi – mówi lekarz. – Obok tych, którzy umrą, są miliony, którzy chorują z tego powodu.

.

Skutki palenia papierosów są zastraszające. Palacze umierając osierocą swoich bliskich. Gdy chorują, koszty ich leczenia są bardzo wysokie, a za to płacimy my wszyscy. Skutki palenia są odczuwalne nie tylko dla czynnych palaczy ale dla całego społeczeństwa, kraju, Europy oraz świata. Gość Czwórki zauważa, że palenie to plaga, dotycząca ogromnej liczby osób.

.

Fajny design paczek papierosów przyciąga młodych. W ostatnich latach możemy zaobserwować zrównanie między płciami – kobiety sięgają po papierosy niemal tak często, jak mężczyźni. Już 12-13-letnie dziewczynki zaczynają palić. – To są dzieci, które mało myślą na temat swojej przyszłości – mówi gość Czwórki. – Dziś dwunastoletniemu dziecku trudniej jest kupić alkohol niż papierosy – dodaje.

.

Konstanty Radziwiłł zaznacza, że by rzucić palenie wystarczy tylko chęć rzucenia. Podkreśla, że warto podejmować to wyzwanie, gdyż statystycznie dopiero 7 próba rezygnacji z palenia papierosów jest skuteczna. Lekarz odradza posiłkowanie się e-papierosami, gdyż ich działanie nie jest sprawdzone, może prowadzić do zastąpienia jednego nałogu, innym. Dużo lepiej, szukając pomocy przy rzuceniu palenia, zdecydować się na sprawdzone środki farmaceutyczne polecane przez lekarzy i dostępne w aptekach.

.

Źródło: www.polskieradio.pl

 
Komentarze
ten wpis.

  1. Student UW napisał:

    Całkowicie zgadzam się z panem doktorem Konstantym Radziwiłłem, że w ostatnich czasach można zaobserwować plagę palenia papierosów. Ostatnio wydaje mi się to, aż niemożliwe, żeby tylu młodych ludzi było silnie uzależnionych od tytoniu. Niestety to co zobaczyłem w okolicach Starego Miasta, a zwłaszcza tuż przy Uniwesytecie Warszawskim to prawdziwa plaga. Co krok napotykałem palacz lub palaczkę. To był widok, jakby był to inny świat. Wszędzie otaczały mnie chmary dymu tytoniowego. Przyznam, że mocno się zaniepokoiłem (sam nie palę i unikam ekspozycji na dym tytoniowy) tym, że nie da się przejść na uczelnię nie krztusząc sie po drodze od dymu, którym beztrosko dmuchają palacze. Takie zachowanie palaczy jest moim zdaniem niezwykle egoistyczne i bezmyślne. Mam nadzieję, że ktoś w końcu weźmie się za to, bo przecież każdy człowiek ma prawo do przebywania w bezpiecznym środowisku.