Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Szefowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan zaapelowała do europarlamentarzystów o nieuleganie naciskom ze strony koncernów tytoniowych, które są przeciwne obostrzeniom proponowanym w unijnej dyrektywie tytoniowej.

.

„Przemysł tytoniowy po raz kolejny podejmuje nadzwyczajne wysiłki, żeby nie dopuścić do wprowadzania regulacji właśnie dlatego, że regulacje są tak skuteczne w zmniejszaniu szkód wywoływanych przez palenie” – napisała w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (Word Health Organization – WHO) dyrektor generalna Margaret Chan.

.

„Gorąco zachęcam eurodeputowanych do tego, by nie ulegali tym naciskom” – dodała. „Europejczycy, którzy są zaniepokojeni kosztami epidemii palenia, oraz my wszyscy w sektorze zdrowia publicznego wzywamy was, byście usłyszeli nasz wspólny głos, wzywający was do przyjęcia nowej dyrektywy o wyrobach tytoniowych” – czytamy w oświadczeniu Chan.

.

Szefowa WHO przywołała też badania, z których wynika, że również europejska opinia publiczna popiera zdecydowaną politykę antytytoniową i wyraziła nadzieję na takie poparcie ze strony PE.

.

Przypomniała także, że UE przyjęła dyrektywę tytoniową już w 2001 roku, ale podkreśliła, że co roku z powodu czynnego i biernego palenia tytoniu w Unii umiera jednak ponad 700 tys. osób. Wyraziła ponadto zadowolenie z propozycji komisji PE ds. zdrowia, która „w ostatnich miesiącach intensywnie pracowała nad uaktualnieniem i uzupełnieniem dyrektywy tytoniowej z 2001 roku”. Chan zapewniła, że jej organizacja gotowa jest wspierać ten proces, a także kolejne kroki, które okażą niezbędne do wdrożenia nowej dyrektywy.
.
„Silna dyrektywa tytoniowa nie tylko przyczyniłaby się do ratowania życia i ochrony młodych ludzi przed uzależnieniem, ale także byłaby sygnałem dla świata, że UE może wciąż być postrzegana jako silny sojusznik w walce z epidemią palenia” – oceniła szefowa WHO. Według niej, z powodu tej epidemii w XX wieku zmarło 100 mln ludzi, a kolejny miliard może umrzeć w XXI wieku.

.

Źródło:EurActiv.pl

.

 

Comments are closed.