Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Aby skutecznie realizować ten szczytny cel koniecznie poinformuj o nim wszystkich – rodzinę, opiekunów, a także gości. To bardzo ważne, aby wszyscy wiedzieli, że w Twoim domu nie wolno palić.
A teraz kilka cennych rad:

Zamieść znak na drzwiach wejściowych: „Dom wolny od dymu tytoniowego”. Pozwoli to zaoszczędzić czas na mówieniu każdemu z osobna o zakazie palenia papierosów w domu

• Usuń z domu przedmioty zachęcające do zapalenia papierosa takie, jak popielniczki i zapalniczki. Dzięki temu nikt nie będzie ulegał niepotrzebnym pokusom.

•  Używaj niskokalorycznych albo pozbawionych cukru gum do żucia, jako alternatywy dla sięgania po papierosy. Można również spróbować pokroić świeże owoce i surowe warzywa jako zdrowe przekąski.

•  Utrzymuj dom wolny od dymu tytoniowego nawet, gdy nikogo nie ma w pobliżu. Dym papierosowy długo utrzymuje się w pomieszczeniu od czasu zgaszenia papierosa.

• Bądź grzeczny, ale stanowczy. Dobrzy przyjaciele i rodzina zrozumieją cię i będą wspierać twoje działania.

• Jeżeli osoby palące przestrzegają zakazu palenia w domu, to podziękuj im za to. Daj im również do zrozumienia, że odrzucasz dym tytoniowy, a nie palacza.

• Przekonuj domowników jak bardzo ważna jest ochrona zdrowia całej rodziny poprzez ograniczanie narażenia na dym tytoniowy. Jeżeli domownicy nadal chcą kontynuować palenie papierosów, poproś ich, aby robili to na zewnątrz domu.

Pamiętaj, że do uzyskania całkowitej zgody wśród palaczy potrzebny jest znaczny wysiłek i czas.
Nie poddawaj się – robisz coś ważnego!

Marek Jankowski
Dyrektor Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku

 

 
Komentarze
ten wpis.

  1. Jarkiewicz Stefania napisał:

    tak bardzo chcę nie palić,mam już 2 tygodnie mam chrypkę,pzdrawiam niepalących