Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Deformacje kończyn, zaburzenia rozwoju przewodu pokarmowego, zaburzenia rozwojowe czaszki, zajęcza warga to tylko niektóre z uszkodzeń płodu spowodowane paleniem w ciąży. Pismo Human Reproduction Update opublikowało, jak dotąd największy na ten temat, raport prof. Allana Hackshawa z University College w Londynie.

.

Zespół prof. Allana Hackshawa przeanalizował wyniki 172 programów badawczych, przeprowadzonych w ciągu ostatnich 50 lat, dotyczących wpływu dymu tytoniowego na płód. Przeanalizowano dane dotyczące 174 tys. dzieci, które urodziły się z deformacją lub zaburzeniami. (Grupę kontrolną stanowiło 12 mln zdrowych noworodków).

.

Wyniki analizy są przerażające. Naukowcy stwierdzili, że palenie w ciąży zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z: zaburzeniami rozwojowymi czaszki (o 33%), tzw. stopą końsko – szpotawą (o 28%), rozszczepieniem wargi i/lub podniebienia – tzw. zajęczą wargą (o 28%) zaburzeniami rozwojowymi przewodu pokarmowego (o 27%), niewykształconą bądź zdeformowaną kończyną (o 26%), defektami w obrębie gałki ocznej (o 25%). Aż o 50% zanotowano wzrost zagrożenia wystąpienia u dziecka tzw. wytrzewienia – wady,  w której ubytek w powłokach brzusznych powoduje, że (w zależności od stopnia ciężkości wady) pętle jelit lub inne narządy wewnętrzne znajdują się poza jamą brzuszną.

.

Obraz zagrożeń dopełniają wyniki badań innych naukowców. Już wcześniej stwierdzono, że noworodki, jak i w późniejszym okresie dzieci, kobiet palących w czasie ciąży narażone są m.in. na ryzyko niskiej masy urodzeniowej, opóźnień w rozwoju układu oddechowego, infekcji dróg oddechowych, chorób alergicznych, wystąpienia objawów zespołu uzależnienia od tytoniu i objawów głodu nikotynowego, nowotworów, zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

.

W Polsce problem matek palących w ciąży nie jest zjawiskiem marginalnym. Według badań przeprowadzonych w 2010 roku przez urząd Głównego Inspektora Sanitarnego: jeszcze trzy miesiące przed porodem pali 12% ciężarnych, a 38% kobiet w ciąży narażone jest na bierne palenie. Co więcej w Warszawie w czasie ciąży pali co 3 kobieta. Natomiast 70% ciężarnych próbuje rzucić palenie po zajściu w ciążę i nie pali krótko po porodzie.

 

Comments are closed.