Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Minister Zdrowia blokuje wprowadzenie na paczkach papierosów ostrzeżeń obrazkowych, powołując się na prawo europejskie. Komisja Europejska zaprzecza jego uzasadnieniom. Wobec decyzji Ministra Arłukowicza protestują organizacje międzynarodowe, polskie instytucje medyczne oraz środowisko pozarządowe. Buntują się również obywatele, wysyłając maile na adres kancelarii Ministra. Minister Zdrowia nie działa w interesie zdrowia publicznego.Przypomnijmy – w ubiegłym tygodniu Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz, poinformował
o zablokowaniu rozporządzenia wprowadzającego na paczkach papierosów ostrzeżenia obrazkowe, ponad pół roku po konsultacjach społecznych i zaakceptowaniu wspólnego projektu przez Ministerstwo Zdrowia i wszystkie zaangażowane strony. Uzasadnieniem Ministerstwa Zdrowia w odrzuceniu rozporządzenia są trwające prace Komisji Europejskiej nad zmianą dyrektywy o produktach tytoniowych.
Ostrzeżenia obrazkowe to element europejskiej, a nawet światowej polityki ograniczającej użycie tytoniu. To rozwiązanie zostało z sukcesem zastosowane w ponad 40 krajach na świecie, doprowadzając do znacznego ograniczenia liczby osób umierających rokrocznie z powodu chorób odtytoniowych. Co więcej Polska jest zobligowana do wdrożenia regulacji na mocy międzynarodowych traktatów oraz europejskiego i polskiego prawa.

 

KTO NAPRAWDĘ BLOKUJE ROZPORZĄDZENIE?
Jak donosi korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon wbrew zapewnieniom polskiego rządu to nie Komisja Europejska blokuje wprowadzenie ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów. Z oficjalnego oświadczenia KE wynika „Nie ma potrzeby czekać z wprowadzeniem ostrzeżeń obrazkowych do czasu zakończenia nowelizacji dyrektywy o produktach tytoniowych”,
w związku z czym nie ma żadnych przeszkód, by Polska wprowadziła ostrzeżenia już teraz.
Jak zapewnia Szymańska-Borginon „W Brukseli nieoficjalnie mówi się, że Ministerstwo Zdrowia, oddalając termin wprowadzenia ostrzeżeń obrazkowych, uległo lobby tytoniowemu. Rozporządzenie miało pozwolić na ich wprowadzenie w marcu przyszłego roku. Będzie jednak spore opóźnienie. A to nie podoba się Brukseli.

Stanowisko w sprawie zajęło również European Public Health Alliance (EPHA) (1) pisząc ostro w swoim oficjalnym stanowisku: „Odmowa podpisania rozporządzenia jasno pokazuje brak politycznego zaangażowania i oddania w walce z bezsensowną i możliwą do uniknięcia śmiercią milionów ludzi, spowodowaną paleniem tytoniu, jak i możliwością ochrony tych, którzy zaczynają palić. EPHA apeluje, by polskie władze przestały ukrywać się za prawem Unii Europejskiej.”

Lekarze i organizacje pozarządowe: „decyzja Ministra Zdrowia to skandal!”

Stowarzyszenie MANKO oraz Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, podjęły inicjatywę obywatelską, zbierając poparcie organizacji medycznych oraz pozarządowych pod apelem kierowanym do Ministra Zdrowia. MANKO i PTPZ to najbardziej aktywne organizacje pozarządowe, działające od lat w obszarze ograniczania używania tytoniu w Polsce.

 

Apel poparło 10 organizacji medycznych: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Naczelna Izba Lekarska, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Stowarzyszenie Młody Lekarz, Federacja Polskich Towarzystw Medycznych, Towarzystwo Internistów Polskich, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Yrkesforenginar mot Tobak „Tobacco or Health Sweden”.

Sprzeciw wyraziło także środowisko pozarządowe. Pod listem kierowanym do Ministra Zdrowia podpisało się 39 organizacji pozarządowych z całej Polski.

Podjęta przez Pana Ministra decyzja jest sprzeczna z oczekiwaniami Polaków, którzy w 83% popierają wprowadzenie ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów. Będzie również skutkowała utrzymaniem się bardzo wysokiej chorobowości i śmiertelności wynikającej z używania wyrobów tytoniowych. W interesie Ministra Zdrowia powinno być dbanie o zdrowie Polaków. Apelujemy o zmianę decyzji i podpisanie rozporządzenia” – czytamy w liście.

Zbliżają się obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu, które Światowa Organizacja Zdrowia organizuje w tym roku pod hasłem „Ingerencja Przemysłu Tytoniowego”.

Czym kierował się Minister Zdrowia? Dlaczego zrezygnował z podpisania rozporządzenia? W czyim interesie działał? Czy rozważy argumenty środowisk występujących w interesie zdrowia publicznego? Czy weźmie pod uwagę stanowisko organizacji pozarządowych?

Miejmy nadzieję, że odpowiedź poznamy już wkrótce.

 

1) Organizacja pozarządowa zrzeszająca organizacje zdrowia publicznego, reprezentujące lekarzy, pacjentów, grupy akademickie i inne organizacje zdrowotne z całej Europy.
 

Comments are closed.