Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Pierwszy dzień wiosny i kolejna niespodzianka. Wczoraj 21 marca br., Polscy europosłowie podczas debaty w Parlamencie Europejskim, skrytykowali  projekt nowelizacji dyrektywy tytoniowej Komisji Europejskiej. Dlaczego? bo przewiduje ona zakaz sprzedaży papierosów slim i mentolowych.  Okazuje się, że po raz kolejny posłowie przedkładają interes koncernów tytoniowych nad zdrowie obywateli. .

Wczoraj na posiedzeniu komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów rozpoczęły się prace nad propozycją nowych przepisów dotyczących papierosów. Oprócz zakazu sprzedaży papierosów smakowych oraz tzw. slimów projekt KE przewiduje, umieszczenie wizualnych i słownych ostrzeżeń na opakowaniach papierosów i produktów tytoniowych. Nowe przepisy mogą wejść w życie w 2015 lub 2016 roku, ale zanim to nastąpi konieczne jest ich zatwierdzenie  przez kraje UE i Parlament Europejski.

 .

Europosłanka Małgorzata Handzlik pokazała europarlamentarzystom substancję, olejek zapachowy, którym można spryskać papierosy po to, żeby uzyskać odpowiedni aromat. Jej zdaniem wejście w życie proponowanej dyrektywy, spowoduje wzrost handlu nielegalnymi papierosami. Należy jednak zauważyć, ze ów handel funkcjonuje równie prężnie już teraz.

.

Z danych wynika, że to właśnie rak płuc, wśród nowotworów złośliwych, jest przyczyną największej liczby zgonów w Polsce, a co roku wykrywa się 22 tysiące nowych przypadków zachorowań. Biorąc pod uwagę te dane, postawa polskich europosłów jest zaskakująca.

.

Warto zadać pytanie, co jest ważniejsze dla polskich europosłów? Zdrowie obywateli czy interes koncernów tytoniowych? Wczorajsze wydarzenia pokazują, że zdecydowanie to drugie. Kolejne rozmowy w sprawie dyrektywy mają się odbyć pod koniec kwietnia. Mamy nadzieje, że pamiętając słowa unijnego komisarza ds. zdrowia i konsumentów Tonia Borg’a, który w lutym br. bronił  propozycji zawartych w dyrektywie i zwracał uwagę, że najważniejszym celem komisji jest ochrona zdrowia i życia obywateli UE, polscy europosłowie oprócz aspektów gospodarczych, wezmą pod uwagę kwestię zdrowia.

 

Comments are closed.