Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Nieletni mogą kupować e-papierosy – alarmuje „Dziennik Polski”. Żadne przepisy nie zabraniają ich sprzedaży osobom poniżej 18 roku życia. Dostęp do nich nie jest regulowany przez ustawę o ochronie zdrowia. Wszystko dlatego, ze nie zawierają tytoniu.

.

Elektroniczne papierosy nie są też traktowane jako nikotynowa terapia zastępcza. Nie obejmuje ich przez to prawo farmaceutyczne – zwraca uwagę „Dziennik Polski”.
E-papierosy znalazły się w pewnego rodzaju luce prawnej, przez to są dostępne dla wszystkich – mówi Dominika Kawalec ze Stowarzyszenia „MANKO”, prowadzącego m.in. kampanie społeczne informujące o szkodliwości palenia.

.

Według ekspertów korzystanie z zastępującego tradycyjne papierosy e-gadżetu może prowadzić do nałogu. Większość płynów używanych w e-papierosach zawiera nikotynę, która jest uzależniająca – wskazuje prof. Andrzej Sobczak z Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu. Jak dodaje, dla młodej osoby, która nie miał jeszcze kontaktu z nikotyną, pierwszy e-papieros może być początkiem uzależnienia od tradycyjnych papierosów.

.

Oburzenia sprawą nie kryje poseł PO Ireneusz Raś. Przecież to nie są zabawki. Przepisy zabraniające sprzedaży dzieciom e-papierosów powinny wejść w życia jak najszybciej – mówi polityk.

 

 
Komentarze
ten wpis.

  1. Student APS napisał:

    Rzeczywiście to jest możliwe w przypadku, gdy prawo ma różnego rodzaju niedociągnięcia. Myślę, że posłowie powinni się tym tematem poważnie zainteresować, gdyż także uważam, że e-papierosy wcale takie bezpieczne nie muszą być. Sam nigdy nie paliłem papierochów i dlatego dziwi mnie fakt, że nie zakazano reklamy e-papierosów, zrównując je z tradycyjnymi substancjami szkodliwymi, takie jak zwykłe papierosy. Reklamy e-papierosów także mogą wpływać na uzależnienie młodych ludzi od nikotyny.