Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Nie bez powodu nawołuje się do niepalenia w czasie ciąży. Naukowcy zajmujący się tym przedsięwzięciem informują, że palenie może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń i utraty słuchu u dzieci.

.

Zależność między paleniem w trakcie ciąży a wadami słuchu u dzieci nie jest wielka. Jednak stanowi to kolejny argument, który powinien przekonać przyszłe matki, że nie warto potęgować ryzyka wystąpienia ewentualnych zaburzeń jednego z podstawowych zmysłów człowieka.

.
W 2005-2006 roku, w ramach narodowego sondażu zdrowia,  Dr Michael Weitzman z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku razem z kolegami zbadał grupę młodzieży od 15-20 roku życia. Sprawdzali, czy nie występują u nich problemy z wychwytywaniem różnych poziomów dźwięku. Pytano także rodziców badanych o palenie w ciąży.

.

Matki 16% uczestników paliły w trakcie ciąży. Badacze obliczyli, że potomstwo tych kobiet narażone było przez to na utratę słyszenia – zwłaszcza dźwięków o niskiej częstotliwości, dwa razy bardziej niż potomstwo kobiet niepalących. Jedno dziecko na sześć ma problemy ze słyszeniem w jednym uchu, a u dzieci, których matki nie paliły w ciąży, występuje to dwukrotnie rzadziej.

.
Badacz słuchu, Abbey Berg z Pace University w Nowym Jorku uważa, że wyniki tych badań układają się w logiczną całość i zgadzają się z tym, co było wiadome dotychczas o ryzyku, na jakie jest narażony płód w okresie ciąży.

.

.

 

Comments are closed.