Tryb SkypeMe!
 
Stowarzyszenie MANKO
Opublikowany

Misją Stowarzyszenia MANKO jest promowanie pozytywnych postaw i wartości, szczególnie wśród młodych ludzi. Działania podejmowane w tym celu to prowadzenie wydawnictwa oraz organizowanie projektów i kampanii społecznych.

Historia Stowarzyszenia MANKO

Początek MANKO to wrzesień 1998 r. Właśnie wtedy w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (ówczesna nazwa to AE) aktywni studenci z różnych organizacji studenckich powołali do życia Miesięcznik Studencki MANKO. Pismo było w pewnym sensie buntem przeciwko otaczającej ich studenckiej rzeczywistości. Twórcy tej idei chcieli pokazać i uświadomić rówieśnikom, że w życiu nie liczą się tylko pieniądze i kariera, że są takie wartości, jak solidarność, wolność słowa, demokracja, zdrowie, ekologia czy empatia. Był to także sposób na monitoring i przeciwdziałanie patologiom w życiu studenckim, takim jak korupcja i marnotrawstwo publicznych (studenckich) pieniędzy, pasywność i materializm. MANKO miało za zadanie aktywizować młodych ludzi, integrując ich wokół
wspólnych wartości i prospołecznych projektów. Miała to być także możliwość sprawdzenia się na łamach czasopisma w roli dziennikarza, redaktora, organizatora czy speca od marketingu i PR. W roku 2004 redakcja MANKO walcząc o swoją niezależność założyła Stowarzyszenie MANKO, które stało się wydawcą gazety. Po roku gazeta opuściła mury uczelni stając się pismem wszystkich krakowskich studentów. (Od 2007 wydaje także mutację regionalną w Katowicach dla studentów ze Śląska i Zagłębia).

Kampanie społeczne

Również w roku 2004 chcąc w pełni realizować swoją misję Stowarzyszenie zaczęło organizować projekty społeczne. Najpierw z zakresu kultury (Festiwal Kieślowskiego), ekologii (Eko-segregacja) czy pomocy humanitarnej (pomoc dla Czeczenii). Następnie w roku 2006, po realizacji międzynarodowej konferencji Smoke Free Europe 2005, MANKO postawiło na zdrowie, realizując swoje najbardziej spektakularne i ogólnopolskie kampanie społeczne tj. RyzyKochania, Lokal Bez papierosa i Polska BEZ dymu.
Zaangażowanie i skuteczność zaowocowały dostrzeżeniem przez międzynarodowe organizacje zdrowotne tj. WHO, Fundację Bloomberga, Tobacco Free Kids, World Lung Foundation, z którymi MANKO współpracuje od 2009 roku. Między innymi dzięki tej współpracy MANKO wraz z koalicją „Tytoń albo zdrowie” doprowadziło do zmiany prawa i wejścia w życie nowej ustawy (15 listopada 2010 r.), zakazującej palenia papierosów w miejscach publicznych.

Lokal bez Papierosa Lokal bez Papierosa.pl
Kampania promująca sieć lokali gastronomicznych i rozrywkowych z całkowitym zakazem palenia oraz wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych i ochronę osób przed biernym paleniem.

www.lokalbezpapierosa.pl
Nie pal przy dziecku Nie pal przy dziecku
Kampania edukująca w zakresie szkodliwości palenia w obecności dzieci i kobiet w ciąży.

www.niepalprzydziecku.pl
Przetestuj się przeTESTUJsie, ryzyKOchania
Kampania zwracająca uwagę młodzieży na niebezpieczeństwo związane z HIV/AIDS oraz promowanie testowania w kierunku HIV.

www.przetestujsie.pl
www.ryzykochania.pl
Pilnuj drinka Pilnuj Drinka
Akcja skierowana przede wszystkim do młodych kobiet zagrożonych wykorzystaniem seksualnym po nieświadomym zażyciu „pigułki gwałtu”.

www.pilnujdrinka.pl

Wydawnictwo

Stowarzyszenie MANKO to także wydawca mediów: Magazynu Studenckiego MANKO, pisma Myśl Zdrowo, Głos Seniora oraz Drogowskaz Maturzysty, a także interaktywnego portalu i kanału MANKO TV na YOUTUBE.

 

Miesięcznik MANKO
Miesięcznik dla studentów.
www.manko.pl
Drogowskaz Maturzysty
Pismo kierowane do młodzieży licealnej.
Myśl Zdrowo
Czasopismo o zdrowiu i zdrowym trybie życia.
www.myslzdrowo.pl
Głos Seniora
Ogólnopolski magazyn dla seniorów
www.glosseniora.pl

 

Comments are closed.