Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Naukowcy odkryli hormon GLP-1, który rzuca nowe światło na sytuację nałogowych palaczy. Jego zablokowanie nie daje żadnej przyjemności z palenia papierosów.

.

GLP-1, czyli glukagonopodobny peptyd-1 to hormon jelitowy, który wydzielany jest do naszego organizmu, kiedy żołądek jest pełny, a my czujemy sytość.Jego niezwykła właściwość została odkryta dzięki eksperymentom przeprowadzanym na myszach. Odbyły się one przy współudziale związku Ex4 (eksendyny-4). Wywołuje on praktycznie identyczną reakcję jak GLP-1. Uczeni podwali zarówno tą substancję, jak i nikotynę obserwowanym zwierzętom, a następnie obserwowali poziom dopaminy w ich mózgach. Eksperyment pokazał, iż nikotyna, która normalnie zwiększa aktywność organizmów ją zwalczających, po podaniu Ex4 nie działa równie efektywnie. Podobne efekty zostały zaobserwowane w przypadku dopaminy. Jej poziom po nikotynie normalnie rósł, ale gdy wcześniej podany został Ex4 nie wykazano takiego efektu.

.

Wniosek z przeprowadzonych badań jest prosty. Palacze, którym podano eksendynę-4 nie odczuwaliby poczucia spełnienia po dawce nikotyny, a co za tym idzie łatwiej byłoby im rzucić palenie.  Substancje imitujące hormon GLP-1 mogą się zatem okazać nową i bardzo skuteczną metodą walki z uzależnieniami.

.

Źródło: http://nt.interia.pl

 

Comments are closed.