Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Rząd węgierski jako pierwszy w Europie wprowadził zakaz  wprowadzania do obrotu elektronicznych papierosów. Od 1 lipca jest to traktowane jak przestępstwo.

.

W zeszłym roku węgierski minister zdrowia uznał, że tzw. liquidy (płyny używane do e-papierosów) są produktami farmaceutycznymi i muszą podlegać procedurom dopuszczania do obrotu takim samym jak leki (w praktyce jest to proces kosztowny i mogący trwać nawet pięć lat). Niedawno na Węgrzech wprowadzono całkowity monopol sprzedaży papierosów, która będzie możliwa tylko w specjalnych koncesjonowanych punktach. Fakt, że większość koncesji przyznano osobom zbliżonym do partii rządzącej stał się powodem skandalu politycznego.

.
.

W obecnej sytuacji można się spodziewać, że przypadek Węgier będzie wykorzystywany podczas dyskusji o przyszłości e-papierosów na forum Unii Europejskiej. W całej UE e-papierosy najprawdopodobniej będą podlegały przepisom o lekach dopiero od 2017 r. Nie ulega wątpliwości, że w obronie tradycyjnych papierosów stanie tracące od lat zyski lobby tytoniowe, które już obecnie stara się wywierać naciski na Parlament Europejski.

.

Do tej pory największe obostrzenia dotyczące e-papierosów przyjęto we Francji. Są tam one objęte wszystkimi tradycyjnymi zakazami palenia i nie wolno ich reklamować. O pełnej prohibicji jednak nie ma mowy.

.

Źródło: www.rp.pl

.

 
Komentarze
ten wpis.

  1. Peterek66 napisał:

    Lobby tytoniowe działa + koncesje dla wybranych i pozamiatane. Źle, źle się dzieje.