Tryb SkypeMe!
 
Opublikowany

Zakaz palenia w miejscach publicznych przynosi wymierne rezultaty. W Szwajcarii od momentu kiedy w 2007 roku wprowadzono ograniczenia dla palących, zmniejszyła się liczba osób, które trafiły do szpitala z zaburzeniami rytmu serca.

.

Zmiana jest najbardziej widoczna wśród osób po 65 roku życia. W kantonie Ticino liczba pacjentów spadła o 20%.  Niepotrzebne trwanie w nałogu zwiększa ryzyko śmierci w wyniku chorób serca o 50%. Najczęściej są to choroby naczyń, rak i schorzenia dróg oddechowych.

.

Podczas Europejskiego Kongresu Kardiologicznego w Amsterdamie Japończycy przedstawili dane, z których wynika, że palenie papierosów odbija się na zdrowiu jeszcze długo po rzuceniu nałogu. W dużym badaniu „CONFIRM”, w którym udział wzięło ponad 13 tys. pacjentów z dziewięciu krajów europejskich, Ameryki Północnej i wschodniej Azji, dowiedziono, że ryzyko rozwoju miażdżycy tętnic wieńcowych, zarówno u obecnych, jak i byłych palaczy, jest takie samo, a więc od 1,5 do 2 razy większe niż u osób niepalących.

.

Na koniec z pewną nadzieją – zrezygnowanie z palenia w wieku 60, 50, 40 i 30 lat przywraca  odpowiednio trzy, sześć, dziewięć, a nawet wspomniane dziesięć lat życia.
.
.

Źródło:gazetawyborcza.pl

.

 

Comments are closed.